Wpisy użytkownika nomadka z dnia 26 września 2011

Liczba wpisów: 1

gina02
 
Paulina: - Jak w Niemczech wsiadałam na statek do Ameryki, to postanowiłam sobie, że nigdy już nie będę głodna. – Śmiech – I tak było… W Ameryce już, uszyłam sobie szeroką spódnicę z dużymi kieszeniami, i gdy szłam z dzieckiem na spacer, to zerwałam marchew, seler, ot co się dało, nagotowałam zupy, zjedliśmy z chlebem i było…

Młodziutka dziewczyna, wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, przeżyła piekło… W Ameryce też nie było łatwo. Pomimo przeciwności losu, pracowici uchodźcy, zgromadzili spory majątek, który po śmierci męża zostawiła synom. Gdy, po kilkudziesięciu latach, powróciła do wytęsknionej, mocno wyidealizowanej Polski, przeżyła ogromne rozczarowanie. Nie złamała się, nadal zaraża energią i entuzjazmem. Jej późnojesienne życie, nadal ma swój kolor i smak :).

W domu opieki, w którym mieszka, na jednopalnikowej kuchence elektrycznej, ukrytej w maleńkiej łazience, Paulina robi przetwory. Bo, kiedyś postanowiła, że nigdy już nie będzie głodna…

- Jak dostanę makaron na obiad, to z czym mam go jeść? Otworzę słoiczek i – jest, jak znalazł.

Babcia Paulina suszy zioła, robi soki. Dolewa nieco alkoholu, żeby w szafie w przedpokoju nie wykipiały. Marzy o podróży do USA, do syna. Jeśli tylko synowa wyrazi zgodę na jej przyjazd, uczyni to natychmiast.

- Syn ma duży dom, nad jeziorem, cztery kondygnacje /2 w poziomie terenu/. Mieszka tam tylko z żoną, bo wnuk studiuje…

- Pani Paulinko, chce Pani pojechać aż tak daleko?

- Ogromnie, ale nie chcę wchodzić pomiędzy syna, a synową. Poczekam, on zadzwoni…

Serce matki tęskni bardzo. Paulina zatęskniła również za krajem, w którym dojrzała i zahartowała się jako człowiek, a który opuściła zaledwie kilka lat temu.

Bardzo chciałabym, żeby dzielnej staruszce udało się spełnić pewnie jedno z ostatnich marzeń. Nie jest zdrowa, wiem, choć nigdy nie słyszę skarg z jej ust. Bo – Paulina nie pozwala sobie na lament, ona: -  WYGANIA TO CO ZŁE! :)
  • awatar Bez Abelarda: Oby Pauliny marzenie zamieniło się w fakt! :)
  • awatar gość: Życze p,Pałlinie niech jej marzenie się spełni !!:)
  • awatar kokonowa: Ojej ,ten gość to tylko ja.Nie wiem jak to wyszło że się nie zalogowałam.Przepraszam.
Pokaż wszystkie (4) ›