Wpisy użytkownika nomadka z dnia 5 listopada 2011

Liczba wpisów: 1

gina02
 
Grabię.
 
Grabie, w kolorze niebieskim, zastąpiły aparat foto, a zachwycające się urodą jesiennych barw oczy, wypatrywać zaczęły końca tej impresjonistycznej pory roku. Dzielnie walczę z nierównym przeciwnikiem, bo drzew jest dużo, liści na nich od groma i trochę, a ja?  Sama… Na dodatek wiatr stanął po stronie moich przeciwników…

IMG_3155p.jpg


Wróciłam z regionu rozciągającego się wzdłuż pięknej rzeki Łaby. To – Saksońska i Czeska Szwajcaria. Wędrowałam przez majestatyczne góry, gęste, przebarwione w cudowny sposób, jesienne lasy, romantyczne wąwozy, malownicze skały pokryte ciemnozielonym mchem. Podziwiałam zapierające dech w piersiach widoki, wodospady, płaskowyże i skalne urwiska.
Poznawałam piękny szlak, znany  – od XVIII wieku -  pod nazwą  "Malerweg".
Trasa Malarzy…

To dwaj szwajcarscy malarze: Adrian Zingg i Anton Graff, oczarowani romantycznym urokiem tego wyjątkowego miejsca, nadali mu nazwę Szwajcarii Saksońskiej.
Zapierająca dech w piersiach przyroda stała się natchnieniem, fascynacją wielu romantyków. Powstały tu dzieła takie jak "Wędrowiec nad morzem mgły" Caspara Davida Friedricha , czy "Rynek z Pirna"  Bernardo Bellotto, zwanego Canalettem, malarstwo  Ludwiga Richtera, czy Carla Gustava Carusa, również opiera się na tematyce zaczerpniętej z tej mistycznej krainy.

IMG_2493p.jpg


Po stronie Czeskiej, od ponad 200 lat, zachwyca turystów największa naturalna brama skalna w Europie.  Rozpiętość łuku wynosi 26,5m, wysokość otworu 16 m, szerokość 7-8 m, minimalna grubość - 3 m, a szczytowa płyta bramy leży na wysokości 2 1m od jej podstawy.  

IMAG1982p.jpg


W niewielkiej odległości górska rzeka Kamenice, wyrzeźbiła niezwykle malowniczy wąwóz. Ostatni jego odcinek, niestety już po mroku /przesunięcie czasu/, pokonaliśmy łodzią.

IMG_3220p.jpg


Wędrując, podziwiając, zachwycając się,  zbierałam siły do zmierzenia się z trudnym czasem, pierwszych listopadowych dni…

IMG_2808p.jpg
Pokaż wszystkie (12) ›