Wpisy użytkownika nomadka z dnia 12 stycznia 2011

Liczba wpisów: 4

gina02
 
Chcę Was zaprosić do obejrzenia bardzo ciekawego materiału.  To świat mojej pasji,  rzeczywistość, która już nie istnieje :(. Otrzymałam go dzisiaj, i z radością dziele się nim z Wami!


Dodam tylko , że filmy są z dźwiękiem a napisy po chińsku i angielsku – przyjemności!
Jeszcze tylko krótka instrukcja jak postępować, by spotkać się z tym niezwykłym dziełem. Zwróćcie uwagę; w obrazie zastosowana jest już perspektywa! W Europie zaczęto ją stosować znacznie później. Znana była - wcześniej - perspektywa bizantyjska, inaczej ukazująca rzeczywistość .

OBRAZ.
Pod tym linkiem znajdziecie obraz - panoramę, w Chinach uznano go za skarb narodowy.
Obraz, o długości 5m 28 cm i wysokość 24,8 cm, został namalowany przypuszczalnie w okresie 1085-1145, w czasie północnej dynastii Song. Później, w czasie dynastii Qing,  został przemalowany.
Zgodnie z chińskim zwyczajem, ogląda się go od prawej do lewej strony.
Jeśli kursor myszy umieszczony jest w środku obrazu, obraz nie przesuwa się.
Przemieszczenie kursora ku krawędziom bocznym powoduje, że obraz zaczyna przesuwać się, a dzieje się to tym szybciej, im dalej od środka znajduje się kursor.
W trakcie przesuwania napotkacie ramki. Kliknięcie wewnątrz zainicjuje wyświetlenie krótkiej animacji.
A teraz, jeśli zechcecie w samotności, bez tłumu turystów, obejrzeć dzieło przechowywane w Szanghajskim muzeum, to kliknijcie na poniższy link. :)

www.npm.gov.tw/exh96/orientation/flash_4/index.html

Trochę cierpliwości aż załaduje się, a obejrzysz coś bajecznego.
  • awatar Bafka: O kurcze. Obejrzalam i to kilkakrotnie. Za pierwszym razem az mi sie w glowie zakrecilo. Niesamowite. W zyciu nie widzialam dluzszego ,czy raczej szerszego w porownaniu do wysokosci obrazu.
  • awatar nomadka: @Bafka: Szerokie prace widziałam, może nie aż tak, ale np. obraz Ajwazowskiego /muzeum w Teodozji - Krym/, niezwykłego malarza "wolności", morza, namalowany pod koniec jego życia /artysta miał ponad 80 lat/, jest również szeroki i niezwykle mocno działający na wyobraźnie :). Tu zwróć uwagę na sposób przedstawiania, właściwie "opowiadania" Chin :). Piękny.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

gina02
 
nomadka: Trzymam w ręku zielono rudy przedmiot, to zeszyt mojej Sio. Z jego okładki uśmiecha się zaczepnie sam Shreck. Nigdy nie kupiłabym czegokolwiek ozdobionego taką grafiką. Ona – tak!

Otwieram tajemniczy kajet, czytam:
„Na św. Łucą, nasi Szwedów młócą”  -  pierwszy wers, fragment notatek kursowych.
Dlaczego więc, ten banalny przedmiot stał się obiektem mojego zainteresowania? Wręcz pożądania. Bo, odkąd wiedziałam, że jest, zawsze chciałam go mieć.  Jednak Sio twierdziła, że już nie istnieje.  Kilka dni temu podarowała mi go. Ofiarowała mi skarb ukryty w słowach zapisanych przez nią samą…

Trzymam w ręku relikwię, trzymam też niebezpieczny przedmiot, który może rozbić cały mój pokój wewnętrzny.  Wiem, co zawiera…

Może o tym kiedyś opowiem…

Zakończę tak, jak czuję:

…A kiedy i mnie zaproszą do Krainy Bajek,
Wyjdź po mnie, z bukiecikiem niezapominajek…


Przez kilka lat pisywałyśmy do siebie krótkie wiadomości sms-owe, wierszowane. Żartobliwe, czasem – poważne. Sio potrafiła tworzyć istne perełki. Przegrzewał mi się mózg, gdy usiłowałam jej w tym dorównać. Sms-y te towarzyszyły mi w każdej chwili dnia i nocy, pisałyśmy jak tylko któraś z nas poczuła taką potrzebę.

Teraz  otrzymuję jedynie krótkie wiadomości tekstowe pisane prozą ...
 

gina02
 
Sygnał komórki wyrwał mnie z zadumy. Odłożyłam trzymaną w dłoniach "bombę zegarowa"... Niech sobie tika ;).
Mms - na ekranie śliczna, mała blondyneczka o jasnych oczach, w kurteczce koloru zielonego, ogromnej czapie i goglach. Na piersiach duży numer startowy: 136.

Klara wystartowała, wraz z nieco starszym bratem, w zawodach narciarskich :). Ten obraz przywołał przed moje oczy inną dziewczynkę: ciemnowłosą, ciemnooką, śliczną, w czerwonej kurteczce, z numerem startowym... Dziewczynkę z przed lat, moją córeczkę, startująca w Memoriale Kornela  Makuszyńskie, "O Puchar KOZIOŁKA  MATOŁKA”.... Miała wtedy niecałe 4 latka.

Jakiś czas wcześniej, po raz pierwszy, wyrwała swoją maleńką dłoń z mojej dłoni...
 

gina02
 
kotka007
 
nomadka > kotka na dachu: Mam:
Ou se trouve la charité et l'amour Dieu est présent
Pokaż wszystkie (2) ›